Junior Representative Program

Junior Representative Program – The way of champions 

 

Canberra Netball Association runs a well structured and successful junior representative program for U11-17 years. This year the program  will commence with selections in November and culminates with ACT Junior Championships in June/July 2019.

 

Canberra Netball Association is committed to fostering a positive culture based on ten fundamental values as outlined in the attached The way of champions.  The attached Code Of Conduct also underpins the behaviour expected of our athletes, parents, coaches, managers and committee involved in the program.

 

2020 Junior Representative Teams Announcement

 

On behalf of the selectors and the CNA committee we would like to thank all those players for nominating to trial for our club – we are humbled by the level of interest and were very impressed with the competition we saw on court!

 

Please find below the team lists for the CNA 2020 Junior Reps Program. If any player would like to receive feedback from the selectors about things they can work on this year to improve their skills, please send an email tojuniorreps.canberranetball@gmail.com (juniors) or seniorreps.canberranetball@gmail.com (seniors).

 

Next Tuesday is the Induction Night for the Junior Reps Program for both parents and players. It will be held in the AIS theatre from 6:00PM – 8:00PM (the theatre is in the building next to the training hall – search “Charlesworth Theatre” on google maps)

 

We look forward to meeting you all at induction and to the season ahead!

 

2020 Junior Representative Teams: 

 

U17 MAROON

COACH: Dayna Waterworth

1

BAILEY

Maddison

2

COOK

Holly

3

FREEMAN

Jess

4

GREEN

Chloe

5

GREENWOOD

Jorja A

6

HENMAN

Tiana

7

JUKIC

Gabriella

8

LANGE

Layla

9

MARTIN

Lily

10

MITCHELL

Elise

11

STIRLING

Indya

U17 SKYE

COACH: Lauren Grimes

1

DAWE

Aimee

2

KILDEY

Brooke

3

KOHLMAN

Aylah

4

MABEY

Maddison

5

MOORE

Chloe

6

NEWTON

Sophie

7

NGYUEN

Brianna

8

WITHERS

Charlotte

9

BRYANT

Sofie

10WHITLEY Riley 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U15 MAROON

 

U15 SKYE

Coach: Tan Nugyen

 

Coach: Jaime Brown

Weerasooriya, Amali

 

Gooch, Hayley

Hillier, Sophie

 

Swanepoel, Esmari

D'Ambrosio, Demi

 

Martin, Alanah

Weaver, Caitlin

 

Jarvis, Aja

Henman, Ainslee

 

Walsh, Charlotte

Thorpe, Abbie

 

McCann, Lara

Forster, Brooke

 

Doble, Mia

Lawson, Amber

 

Osman, Sofia

Crawford, Ellie

 

Martin, Claire

O'Connor, Keira

 

Mitchell, Charlotte

 

U14 MAROON

U14 SKYE

U14 WHITE

Coach: Thomas Lester

Coach: Karen Giovinazzo

Coach: Pierre Coetzee

Lehmann, Eva

Bhullar, Harpriya

DiPetta, Moki

Nguyen, Ashleigh

Ledlie, Samantha

Booth, Chloe

McGilvray, Lara

O'Rourke, Gemma

Clyde, Caitlin

Jukic, Angelina

Penfold, Chloe

Cowdroy, Ellie

Hall, Lahni

McGilvray, Nicola

Ojunga, Gabriella

Payne, Darcy-rose

Everett, Kayla

Kohlman, Charlotte

Simon, Brianna

Pearson, Natalie

Tajmer, Ivana

Henman, Alice

Allen, Chelsea

Kingwill, Millicent

Collins, Ella

Dau, Lara

Giljevic, Alexia

Neilson, Holly

Canavan, Charlotte

Mccarthy, Abby

Worth, Tahlia

 

 

 

U13 MAROON

U13 SKYE

U13 WHITE

Coach: Lisa Gray

Coach: Steve Morris

Coach: TBC

Small, Sara

Green, Jessica

Booth, Remy

Mitchell, Kate

Gibb, Mia

Barham, Alexandra

Soldo, Marina

Barber, Grace

Hulme, Larissa

Newton, Charlotte

Casey, Alexis

Dawe, Ruby

withers, billie

Palmer, Charlotte

Chapman, Matilda

Weaver, Sophie

Ramsay, Ella

Wolff, Alexandria

Laine, Poppi

Thomas, Alyssa

Reid, Jasmine

Matthew, Chloe

Eade, Hayley

Johnston, Tara

White, Dominica

Brice, Elissa

Yeaman, Lauren

Selfe, Casey

Hinds, Adina

Flynn, Abbey

 

U12 MAROON

U12 SKYE

U12 WHITE

Coach: Mel Connor

Coach: Maisie Lynch

Coach: Shane Lester

Di Petta, Ruby

Budd, Ruby

Kelly, Lucy

Foote, Evie

Davidson, Laura

Gibb, Isabelle

Newman, Maddie

Eade, Kaitlyn

O'Keeffe, Clarissa

Craig, Daisy

Van Dalen, Jontee

Barlin, Jude

Tuipeatau, Eseta

Dickson, Bella M

Hulme, Jazmin

Heaver, Kiara

Jones, Abby

Wearne, Madison

Spoljaric, Eva

Bogdanoski, Juliana

Polegubic, Claudia

Culver, Emberlyn

Cobb, Tayla

Henman, Emma

Wullaert, Tahlia

Lenton, Bridget

Taylor, Charlotte

Bryant, Kayla

Van Der Walt, Caitlin

Buttel, Matilda

 

U11 MAROON

U11 SKYE

U11 WHITE

Coach: Katherine Bedford  

Coach: Bron Clifford

Coach: Lily Newton

Miletic, Siena

Lane, Isla

Brotherton, Ainsley

Harriden, Lily

Beswick, Joanna

Strachan, Sapphira

Ward, Hayley

Fogliani, Sienna

Villena, Alicia

Matthews, Rachael

Watson, Amelie

Robens, Siena

McKerracher, Edith

Eade, Emilee

Humphries, Rosalie

Ramsay, Alexis

Rose, Amelia

Cremin, Hayley

Walsh, Gweneth

Neilson, Violet

Davidson, Heidi

Tuipeatau, Evelina

Polegubic, Luci

Leach, Sarah

Latimore, Elizabeth

Dawe, Sophia R

Donaldson, Amy

Finau, Ema-Luisa

Williams, Emma

Hifo, Tahneeka

  Rose, Ella